Doorgaan naar inhoud
Instagram Twitter YouTube

BeeldhouwerijBlog

van Koen van Velzen, beeldhouwer in steen en brons

  • Home
  • Over de Beeldhouwerij
  • Over Koen
  • Berichtenoverzicht
  • Projecten
  • Video’s
  • Contact
Facebook Twitter Instagram
BeeldhouwerijBlog
van Koen van Velzen, beeldhouwer in steen en brons
achtergrond | Restauratie | Sint Jan

Serge van Druten, twee sporters en een engel

DoorKoen van Velzen 04-02-202512-02-2026
Serge van Druten houwt een marmeren Haan
Beeldhouwer Serge van Druten, 1967-2025. Foto: Hugo Rikken, Fullscreen Film

Een moeilijk verzoek

In de zomer van 2022 kreeg ik te maken met een lastig verzoek. Mijn goede collega Serge van Druten↑ was bezig met de twee kalkstenen beelden voor de restauratie van het Scholtenmonument in het Stadspark in Groningen. Maar het ging niet goed, hij moest aan zijn rug geopereerd worden en was een tijdje uit de running.

We spraken af dat hij na de operatie bij mij in het atelier kon werken, zodat we hem zouden kunnen helpen met verplaatsen van de beelden en andere hand- en spandiensten. Hij zou heel voorzichtig aan de gang gaan en dat heel langzaam weer opbouwen. Zo gezegd, zo gedaan. Maar na een paar dagen ging het mis: al het ijzerwerk in zijn rug brak af en hij moest opnieuw geopereerd worden. Er stond druk op deze klus, het moest wel op tijd af, en hij vroeg mij of ik het wilde afmaken. Ik had natuurlijk veel liever gehad dat hij met plezier in zijn eigen atelier aan het werk kon. Een tijdje eerder had ik al een engel voor hem gemaakt, ook al door een operatie. Natuurlijk help je een collega, maar wetende dat dit werk zijn passie was en hij er altijd met heel veel energie in gedoken was, had ik er een heel dubbel gevoel bij.

Een lange reeks operaties

Serge van Druten in 2008

Die rugoperatie bleek er later één in een lange reeks te zijn. Ruim drie jaar lang ging hij ziekenhuis in, ziekenhuis uit, en om het nog eens moeilijker te maken kreeg hij ook een degeneratieve spierziekte. Hij heeft nooit meer kunnen beeldhouwen. Ik ken Serge al sinds 1993 en heb van 1995 tot 2010 elke dag met hem samengewerkt, vandaar dat ik erg verdrietig was toen hij op woensdag 22 januari 2025 overleed, 57 jaar oud. Hij was een bijzonder, expressief mens, in hart een kunstenaar, en heeft veel goede herinneringen bij me achtergelaten.

Auto tegen het monument

Het beschadigde Scholtenmonument na de aanrijding. copyright 2020 Feiko van der Veen

Het Scholtenmonument in het Stadspark in Groningen was in 1931 opgericht voor grootindustrieel Jan Evert Scholten, als geschenk van zijn vrienden. Scholten had dit stadspark aan de stad geschonken, vandaar dat dit waarschijnlijk als een goede plek voor het monument werd beschouwd. De beeldhouwer Abraham Hesselink maakte de meeste onderdelen van het monument, dat bestaat uit een sokkel met daarop een buste van Scholten. Die wordt geflankeerd door twee muurpartijen waarop bronzen plaquettes zitten die verwijzen naar de paardenfokkerij en de drafsport, twee liefhebberijen van Scholten. Naast de sokkel staan twee kinderen in sportkleding en op de hoeken van het monument zijn de wapens van Stad en Ommelanden geplaatst. Het heeft daar al die tijd gestaan, iets in verval rakend, totdat op zondagmorgen 20 september 2020 met een enorme klap een auto tegen het monument op reed en in brand vloog. De bestuurder overleed daarbij.

Reconstructie

de twee herstelde originele beelden op de vrachtwagen. Foto: Henk Tammens

Het monument moest gerestaureerd worden. De twee beelden bleken flink beschadigd en na enig overleg kwam men bij Serge uit om het te laten reconstrueren en opnieuw te laten beeldhouwen in Franse kalksteen. Op Serges verzoek werden alle brokstukken bewaard, zodat hij het aaneen kon passen en de ontbrekende stukken kon aanvullen met gips. Nadat hij de beelden had gereconstrueerd kleurde hij de gipsvlekken bij met acrylverf, zodat al bijna niet meer te zien was dat het allemaal reparatie was. Hij bestelde de nieuwe steen en vroeg mij of ik de twee beelden kon voorzagen op mijn beeldenzaagmachine. Omdat deze machine een contourzaagmachine is met een zaagblad van 40 cm en daarmee niet alle details kan zagen, zouden de zijkanten van de beelden niet goed overgenomen worden, maar dat was geen punt. Serge was vakman genoeg om daarmee uit de voeten te kunnen.

Kopiëren

Ik zaagde de twee beelden voor in nieuwe kalksteen. Het horizontale zaagblad kon niet de ruimte tussen de arm en de achterplaat goed kopiëren, maar de meeste details waren keurig voorgezaagd. Toen kwam Serge en begon rustig met het eerste beeld, de jongeman. Nadat hij moest stoppen heeft het er nog lang gestaan. Uiteindelijk kwamen we tot een besluit, ik sprak met hem een prijs af en voerde het beeldhouwwerk voor hem uit. Het beeldhouwwerk wordt aanzienlijk versimpeld door de zaagmachine, maar zoals je ziet is er nog genoeg meetwerk en hakwerk aan voordat je het een volwaardige kopie kunt noemen.

Daarna kopieerde ik het meisje. Het is een tweetal wat stijvige sporters, en vooral het meisje staat erbij alsof ze boodschappen aan het doen is in plaats van dat ze zometeen met knotsen gaat gooien. De jongeman doet met zijn ogen een beetje Indisch aan, ook door zijn bouw. Een typisch tijdsbeeld, zullen we maar zeggen.

Galerij

(lees hieronder verder!)

Serge als beeldhouwer

Serge nog een laatste keer de bouwlift in, met krukken, bij de Sint Jan, om zijn beelden van dichtbij te bekijken. 2022. Foto: Roel van der Aa/BD

Ik heb ook na de jaren dat we samen in loondienst waren bij Beeldhouwerij Mooy in Amersfoort nog veel met Serge van Druten samengewerkt, onder andere voor de Sint-Janskathedraal in Den Bosch (beelden en engelen), de Eusebiuskerk in Arnhem (ornamenten), de Domkerk in Utrecht (tufstenen kantbloemen en kantbloemen in basaltlava) en natuurlijk heel veel voor de Domtoren in Utrecht (kruisbloemen, waterspuwers, kantbloemen en ornamenten).

Videoportret van een beeldhouwer

Maar Serge had ook zijn heel eigen projecten, zoals zijn gevelstenen voor de herdenking van de landing van Bonifatius in Nederland. Als je hierover meer wilt weten, dan raad ik je vooral aan om de fimpjes te kijken die Hugo Rikken van FullScreen Film maakte in zijn atelier. Een prachtig herkenbaar portret van een vakman, te vinden op het kanaal van FullScreen Film op Youtube, als je de naam Serge van Druten intikt, of klikt op deze link om de hele playlist eens door te nemen: Video’s over Serge van Druten op YouTube.

Een engel overgenomen

Serge had, zoals ik hierboven al schreef, al vóór de Groningse Sporters last van afbrokkelende rugwervels. Vanwege een operatie vroeg hij mij in 2022 of ik van de vijf engelen die hij in nieuwe steen zou kopiëren, de laatste voor hem wilde houwen. Hij had deze engel met plastiline gereconstrueerd en ik hakte deze voor hem in nieuwe steen. De bouwcommissie kwam bij mij keuren en alles was naar wens.

Deze engel was neogotisch en stamde uit de jaren rond 1880. Hij was indertijd gehouwen in Udelfanger zandsteen, en de bedoeling was om dit ook nu weer zo te doen. Alleen had men indertijd staand leger gebruikt. Dat wil zeggen dat, net als bij Paus Leo en Thomas van Aquino, de lagen van de steen verticaal door het beeld lopen. Daardoor ontstaat het gevaar dat na verloop van tijd hele plakken steen omlaag komen. Het was nog een hele toer voor het restauratieteam om in de groeve een blok te vinden waar in 1 keer een hele engel uit kon. De laagdikte in de steengroeve (de bank) is namelijk gemiddeld 90 cm, en deze engelen zijn 125 cm hoog. Maar het is gelukt!

Galerij: In Principio Erat Verbum-engel, Den Bosch

(lees hieronder verder!)

Galerij: Serge van Druten, beeldhouwer

Beeldhouwerijblog.nl is het blog van Koen van Velzen, beeldhouwer in steen en brons.
Zie ook mijn website: beeldhouwerijvanvelzen.nl
Volg me op Instagram, Twitter & YouTube

Bericht tags: #atelier#gedachten#kalksteen#kopiëren#luchtboogbeeld#Sint Jan#Udelfanger#voorzaagmachine#zandsteen

Vergelijkbare berichten

  • maken dennenappel in zandsteen

    Een dennenappel voor een klassieke tuinvaas

  • Varens voltooid

  • Vormgeving is begonnen

  • Tim hakt in taille directe een kop in Franse kalksteen

    De uitdaging van taille directe

  • Op rolletjes

  • Min of meer: een gevelsteen in taille directe

Bericht navigatie

Vorige Vorige
Twee griffioenen met groot barok schild in zandsteen
VolgendeDoorgaan
Shivalingams en Paada’s, in graniet en marmer

Translation

Archief

Abonneer je op dit blog d.m.v. e-mail

Voer je e-mailadres in om je in te schrijven op dit blog en e-mailmeldingen te ontvangen van nieuwe berichten.

De laatste berichten

  • Een spuwerkopje voor het Zegersmonument
  • Minervalaan 5: Plaatsing
  • Minervalaan deel 4: beeldhouwen
  • Prins Carnaval, in blauw kwartsiet
  • Minervalaan deel 3: reconstructie
  • Een grafzerk met krans
  • Minervalaan deel 2: Demonteren beelden
  • Minervalaan Amsterdam, deel 1
  • Leeuwenkopjes en ornamenten voor Herengracht 380
  • Videorondleiding door de werkplaats
  • Shivalingams en Paada’s, in graniet en marmer
  • Serge van Druten, twee sporters en een engel
  • Twee griffioenen met groot barok schild in zandsteen
  • Tuinbeeld ‘Pan’ in rood porfier – voltooid!
  • Vijf gevelstenen voor Zeeuwse Weduwen
  • Vijf jaar aan de Domtoren gewerkt!
  • Tim repareert een Bulldog en houwt een Haan
  • Een richtingpijl in een grote basaltkei…kan dat???
  • Update na twee jaar: vijf wapenstenen
  • Een grote waterspuwer voor de Domtoren

Uitgelichte Berichten

  • sculptuur | video

    Pan in porfier 2: beginnen met ruw voorhakken (video)

    Het is heel druk momenteel, en dan komt het soms voor dat er een kink in de kabel komt. Na eerst een diepe snijwond in mijn duim me twee weken thuis hield, zit ik nu met een overbelaste arm die me even koest houdt. Niet door het beeldhouwen overigens, geen van beide. Maar dat gaf…

    Lees verder Pan in porfier 2: beginnen met ruw voorhakken (video)Verder gaan

  • boeken | Lessen

    Win: Het Complete Beeldhouwboek!

    13 mei 2016; het boek is inmiddels gewonnen door Paul Al een aantal keer heb ik op deze website een bepaald boek aangeraden voor beginnende beeldhouwers, als uitstekend lesmateriaal om te leren hoe je je ontwerp al dan niet vergroot overzet in een blok steen (hier, hier, hier  en hier bijvoorbeeld). Dat boek is ‘Het…

    Lees verder Win: Het Complete Beeldhouwboek!Verder gaan

  • achtergrond | Restauratie | Stevenskerk

    Inboeten en ander stelwerk

    ‘Inboeten’ is van oorsprong een vissersterm voor het repareren van visnetten, toen deze nog moeizaam met een klos draad als handwerk moesten worden hersteld. Inmiddels wordt het in allerlei beroepen gebruikt als aanduiding voor het herstellen van gaten in reeds eerder gemaakt werk. Zo kwam ik het al tegen toen ik voor de kost in het…

    Lees verder Inboeten en ander stelwerkVerder gaan

  • achtergrond

    Beeld ‘Overgave’ geplaatst

    Overgave, een symbolisch moment Enkele dagen voor Allerzielen 2020 ging ik naar mijn geboortedorp voor een bijzonder moment. Ik mocht mijn vaders beeld ‘Overgave’ plaatsen op de begraafplaats achter de kerk. Mijn vader, Jan van Velzen, had dit beeld in 2011 gemaakt, toen hij al bijna 80 was. Het stelt een jonge vrouw voor die…

    Lees verder Beeld ‘Overgave’ geplaatstVerder gaan

  • Laatste projecten | sculptuur

    Turning A New Leaf-op zijn nieuwe plek

    Begin deze maand heeft mijn zoon me geholpen met het plaatsen van mijn beeld ‘Turning A New Leaf’. Het is in de tuin van een bevriende therapeut terecht gekomen, pal voor zijn nieuwe praktijk. Ik ben heel blij dat hij nu beter staat dan in de opslag bij mijn atelier; een prachtige blikvanger, en niet…

    Lees verder Turning A New Leaf-op zijn nieuwe plekVerder gaan

Instagram Twitter YouTube

© 2026 Beeldhouwerij Koen van Velzen
Hosting & Webdesign Webdiensten ZZP

Scroll naar boven
  • Home
  • Over de Beeldhouwerij
  • Over Koen
  • Berichtenoverzicht
  • Projecten
  • Video’s
  • Contact
Zoeken